Schedule2018-07-31T14:38:13+00:00

schedule

Summer & Fall Classes

2018 SUMMER PROGRAM AND DROP-IN INFO IS LOCATED HERE AS PDF

2018 SUMMER PROGRAM SCHEDULE FOR ALL LEVELS IS LOCATED HERE AS PDF

Generally, Levels I & II include 2nd grade through 5th grade.  Levels III & IV are generally middle school and early high school, and Levels V & VI are for advanced high schoolers.  Technical ability is considered before age.

OUR FALL 2018 SCHEDULE IS LOCATED HERE AS PDF.

Schedule 2018-2019   * indicates performing ensemble by audition only, ** indicates special workshop, *** indicates slot reserved for rehearsal

Monday

Time Class Instructor Studio
4:00 – 4:30 Dance for 2’s & 3’s Piantaggini B
4:00 – 5:30 Ballet V Glaz A
4:15 – 5:15 Ballet I Wiley C
4:30 – 5:30 Modern III Piantaggini B
5:30 – 6:15 Pre-Ballet II Piantaggini B
5:15 – 6:15 Ballet II Wiley C
5:30 – 6:15 Pre-Ballet III Piantaggini B
5:30 – 6:15 Ballet V Pointe Glaz A
6:15 – 7:45 Ballet VI Glaz A
6:15 – 7:30 Ballet III Wiley C
6:15 – 7:30 Modern IV/V Piantaggini B
7:30 – 9:00 Ballet IV Wiley C
7:45 – 8:30 Ballet VI Pointe Glaz A
8:30 – 9:00 ***Select Nutcracker Groups Glaz A

Tuesday

Time Class Instructor Studio
10:00 – 11:30 Adult Open Level Ballet Piantaggini B
4:15 – 5:15 Ballet I Cortes Fall/Hansohn Spring B
4:15 – 5:15 Jazz II Fusco A
4:45 – 5:30 Pre-Ballet I Gleason C
5:15 – 6:15 Jazz IV Fusco A
5:15 – 6:15 Ballet II Cortes Fall/Hansohn Spring B
5:30 – 6:15 Pre-Ballet III Gleason C
6:15 – 7:15 *Apprentice Jazz Ensemble Fusco A
6:15 – 7:15 Tap I/II Gleason C
6:15 – 7:45 Ballet VI Cortes Fall/Hansohn Spring B
7:15 – 8:15 Tap III/IV Gleason C
7:15 – 8:30 Jazz V Fusco A
7:45 – 8:45 **Ballet VI Pointe & Variations Cortes Fall/Hansohn Spring B
8:15 – 9:15 Tap V/VI Gleason C

Wednesday

Time Class Instructor Studio
4:00 – 5:30 Ballet V Glaz A
4:15 – 5:15 Ballet I Wiley B
4:15– 5:15 Musical Theater III/IV TBD C
5:15 – 6:15 Ballet II Wiley B
5:15 – 6:15 Contemporary III/IV TBD C
5:30 – 6:15 Ballet V Pointe Glaz A
6:15 – 7:15 Contemporary V/VI TBD C
6:15 – 7:30 Ballet III Glaz A
6:15 – 7:45 Ballet IV Wiley B
7:15 – 8:15 Musical Theater V/VI TBD C
7:30 – 8:45 ***Select Nutcracker Groups Glaz A
7:45 – 8:45 *Apprentice Ballet Ensemble Wiley B

Thursday

Time Class Instructor Studio
4:15 – 5:00 Pre-Ballet II Piantaggini A
4:00 – 5:30 Ballet VI Glaz B
5:00 – 6:00 Hip Hop I Auguste C
5:00 – 5:45 Pre-Ballet III Piantaggini A
5:30 – 7:00 Ballet V Glaz B
5:45 – 7:00 Modern VI Piantaggini A
6:00 – 7:00 Hip Hop II Auguste C
7:00 – 8:00 **Partnering/Repertory Workshop Levels V/VI Glaz B
7:00 – 8:00 Hip Hop III/IV Auguste C
7:00 – 8:30 Open Teen/Adult Ballet Reddy A
8:00 – 9:00 Hip Hop V/VI Auguste C
8:00 – 9:00 ***Select Nutcracker Groups Glaz B

Friday

Time Class Instructor Studio
1:30 – 2:00 Dance for 2’s & 3’s Piantaggini A
2:00 – 2:45 Pre-Ballet I Piantaggini A
3:45 – 5:15 Ballet V/VI Cortes C
4:15 – 5:00 Pre-Ballet III Piantaggini A
4:15 – 5:15 Jazz I Fusco B
5:15 – 6:15 *Contemporary Dance Ensemble Cortes C
5:15 – 6:15 Jazz III Fusco B
5:15 – 6:15 Modern I Piantaggini A
6:15 – 7:15 Modern II Piantaggini A
6:15 – 7:15 **Apprentice Contemporary Ensemble Cortes C
6:15 – 7:30 Jazz VI Fusco B
7:30 – 8:30 **Jazz Repertory Ensemble Fusco B

Saturday

Time Class Instructor Studio
9:00 – 9:30 Dance for 2’s & 3’s Piantaggini C
9:00 – 10:30 Ballet V Scaia A
9:30 – 11:00 Ballet IV Cortes Fall/Hansohn Spring B
9:30 – 10:15 Pre-Ballet I Piantaggini C
10:15 – 11:00 Pre-Ballet II Piantaggini C
10:30 – 11:15 Pointe V Scaia A
11:00 – 11:45 Pre-Ballet III Piantaggini C
11:00 – 11:45 Pointe IV & Pre-Pointe Cortes Fall/Hansohn Spring B
11:15 – 12:45 Ballet VI Scaia A
11:45 – 12:30 Ballet & Rhythm Piantaggini C
11:45 – 1:00 Ballet III Cortes Fall/Hansohn Spring B
12:45 – 1:30 Pointe VI Scaia A
1:00 – 2:00 *Ballet V Variations Cortes Fall/Hansohn Spring B
2:00 – 7:00 **Select Nutcracker Rehearsals Glaz A

Sunday

Time Class Instructor Studio
12:15 – 1:00 Ballet & Rhythm Gleason A
1:00 – 1:45 Pre-Ballet I Gleason A
1:45– 2:30 Pre-Ballet II Gleason A
2:30 – 3:30 *Rhythm & Tap Ensemble Gleason A